به گزارش نقد دولت به نقل از ایسنا، علی بابایی کارنامی در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور در اخطاری با استناد به اصل ۱۰۱ تا ۱۰۳ قانون اساسی بیان کرد: در اصول ۱۰۱ تا ۱۰۳ قانون اساسی به اهمیت شوراها در کشور اشاره شده است. این‌که ما در این طرح برای داوطلبین شوراهای اسلامی آزمونی در نظر گرفته‌ایم به نوعی جمهوریت آرای مردم را زیرسوال برده و حضور افراد را محدود می‌کند. مگر ما برای انتخابات ریاست جمهوری آزمون برگزار می‌کنیم؟ برآیند عملکرد شورای شهر و روستا در کل کشور مثبت بوده است شاید تخلفاتی در برخی از حوزه‌ها شکل گرفته باشد، اما ما نباید همه عملکرد را زیر سوال ببریم.

وی در ادامه اظهار کرد: در نظر گرفتن آزمون برای داوطلبین انتخابات شوراها، به نوعی محدودیت ایجاد می‌کند. بهترین قاضی خود مردم هستند و ما نباید پایه‌های دموکراسی را تضعیف کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار بابایی بیان کرد: بحث شوراهای اسلامی کشور از موضوعات مهمی است که امروز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. هفت اصل قانون اساسی یعنی اصل هفتم و اصل ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی در رابطه با وظایف و کارهای قانونی است که شوراهای اسلامی باید آن را انجام دهند.

وی ادامه داد: براساس قانون، مجلس هم در حوزه قانون گذاری و هم در حوزه نظارت وظیفه مداخله در بحث شوراها را دارد. ما نباید به دنبال این باشیم که وظیفه نظارتی که در این حوزه برعهده مجلس شورای اسلامی است را به بخش دیگری واگذار کنیم.  

قالیباف در ادامه تاکید کرد: ما می‌توانیم بخشی از نظام اداری و اجرایی کشور را که امروز درگیر تمرکزگرایی شده است به شوراهای شهر و روستا بازگردانیم و بر انتخابات و عملکرد شوراها نظارت دقیقی داشته باشیم. امروز متاسفانه شورای شهر به شورای شهرداری تبدیل شده است و آن طور که باید و شاید به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا دیدگاه خود را از طریق فرم زیر اسال نمایید

نظرسنجی

مارا دنبال کنید

آگهی